دفاع مقدس(گزیده‌ی سخنان مقام معظم رهبری(مد ظله العالی))

سرسختانه‌ای سرود که در تاریخ، به مثابه درس بزرگی باقی خواهد ماند.

*در سالگرد ایام بزرگداشت دفاع مقدس، هیچ چیز شایسته‌تر از آن نیست که یاد و نام گرامی شهیدان و فداکاران راه خدا را بزرگ بداریم.

*در دوران دفاع مقدس، همه‌ی ملت یکدیگر تشریک مساعی کردند.

*دشمن ملت ایران بداند، ملتی که هشت سال دفاع مقدس را با آن شجاعت و شهامت پیش برده است، این ملت، یک قدم از شعارهای اسلامی، عقب نخواهد نشست.

*جنگ تحمیلی هشت ساله، محاصره‌ی اقتصادی و انواع حملات بی شمار سیاسی و تبلیغاتی و اقتصادی علیه جمهوری اسلامی، در حقیقت با انگیزه‌ی فشار بر اسلام و دشمنی با آن انجام گرفت.

*در جنگ تحمیلی، پیروزی و موفقیت ملت ما، به برکت اتحاد و یکپارچگی و اتکای به خدا و عدم اتکای به دیگران و آمادگی برای فداکاری، پیش آمد.

*از همه‌ی نگارندگان حوادث جنگ و همه‌ی کسانی که توان انجام وظیفه در این مهم را دارند، درخواست می‌کنم از ثبت و ضبط جزییات این دوران، غفلت نکنند.

*ملت ما، ملتی بسیار نیرومند و دارای قدرت تمام نشدنی برای دفاع از خود است.

*دفاع از اسلام، به دفاع از میهن اسلامی ختم نمی‌شود. ما در همه‌ی مرزهای اسلام با کفر، آماده‌ی دفاع و مجاهدتیم.

*ما جنگ‌طلب نیستیم، ما در فکر دفاعیم. ما زنده و هوشیاریم.

*ما از سرمایه‌ی عظیم و ارزنده‌ای که پیش ماست- یعنی انقلاب و اسلام و نظاممان- غفلت نخواهیم ورزید و از آن دفاع خواهیم کرد.

*این ملت، سرباز اسلام است.

*هشت سال جنگ، بایستی تاریخ ما را تغذیه کند.

*ما باید از آن چه که در این هشت سال جنگ اتفاق افتاده، آن روحیه‌ی مقاومت، آن روحیه‌ی فداکاری همراه با اخلاص- همانی که حقیقتاً در عرصه‌های جنگ ما وجود داشت- استفاده کنیم.

*این جنگ هشت ساله و این دفاع مقدس، از بزرگ‌ترین افتخارات ملت ایران بود.

* ایام بزرگداشت دفاع مقدس، نمودار مجموعه‌ای از برجسته‌ترین افتخارات ملت ایران در دفاع از مرزهای میهن اسلامی و جان فشانی دلاورانه در پای پرچم برافراشته‌ی اسلام و قرآن است.

*در دوران دفاع مقدس، همه‌ی ملت با یکدیگر تشریک مساعی کردند و پیشاپیش نیروهای مسلح- ارتش و سپاه و اقیانوس پهناور بسیج مردم- در میدانهای گوناگون آن چنان عظمتی آفریدند که چشم دنیا را به خود متوجه کردند.

*در دوران دفاع مقدس، بسیجیان ما از سرتاسر کشور، از کار و زندگی و استراحت و آغوش خانواده و زن و بچه و همسر و فرزند و عزیزانشان، چشم می‌پوشیدند و به سمت بیابانهای گرم خوزستان و یا قله‌های یخ زده و پر برف غرب و شمال غرب کشور می‌رفتند و تابستان و زمستان را در آن جا می‌گذراندند.

*هشت سال دفاع مقدس ما از نماز جمعه‌ها نیرو گرفت و در نماز جمعه‌ها تبیین شد.

*شهیدان انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی، از جمله‌ی عزیزترین شهدای طول تاریخ‌اند. چرا؟ چون در این زمان، اسلام از همیشه غریب‌تر شد.

*این جنگ تحمیلی را که هشت سال رژیم عراق و صدام حسین خبیث با ملت ما جنگید، در حقیقت، انگشت دشمنان به راه انداخت، برای این که همه را مشغول خودشان بکنند.

*این جنگ تحمیلی، نه فقط برای همان چند سال یک امتحان بود، بلکه برای بعد از دوران خاتمه‌ی جنگ هم یک محک و یک امتحان و یک عبرت است.

*اگر هر ملتی بتواند در هنگام تهاجم دشمنان و خطری که بیگانگان برای او به وجود می‌آوردند، از خودش دفاع کند و دشمن را سرکوب نماید و به عقب براند و بعد از جنگ، ویرانی‌های جنگ را اصلاح کند و اوضاع را به حال اول در بیاورد و عزت و آبروی آن ملت را حفظ بکند و یادگارهای جنگ- یعنی همین رزمندگان و جانبازان و خانواده‌های شهدا- را گرامی بدارد، این ملت، ذلیل‌شدنی نیست، این ملت عزیز خواهد ماند.

*این ملت بزرگ ثابت کرد که می‌تواند از خودش دفاع کند.

*تلاش عمومی و فداکارانه‌ی فرزندان عزیز این میهن اسلامی در روزها و سال‌های سخت جنگ تحمیلی، زمینه‌ساز این الطاف بی‌کرانه‌ی الهی بود.

*مجاهدت‌های ملت بزرگ ایران در اصل انقلاب، در جنگ تحمیلی، در آزمایش‌های گوناگون، یک حرکت استثنایی و به یادماندنی بود.

*از پاداشهای الهی این بود که در این چند سال، بسیاری از کسانی که در دوران هشت سال جنگ تحمیلی، علیه ملت ایران هم دست شده بودند، مجازات شدند.

*در هشت سال جنگ تحمیلی، دشمن، علناً با ما صف‌آرایی داشت. ظاهر قضیه، عراق بود. اما پشت سر عراق، آمریکا بود.

*چه کسی می‌تواند بگوید که عراق وقتی هشت سال با ما می‌جنگید، آمریکا و ناتو پشت سرش نبود.

*پیروزی در جنگ تحمیلی و ناکام کردن دشمن، به خاطر توکل به خدا و تقوا و پرهیزگاری بود.

*این ملت، با هشت سال مقاومت جوانمردانه‌ی خود در جنگ تحمیلی، این مسأله را به همه‌ی دنیا ثابت کرده است که این ملت، ملتی نیست که با زور و تهدید بشود او را به یک راهی کشاند.

*قبل از آن که جنگ تحمیلی شروع بشود، انواع و اقسام دشمنی‌های اقتصادی و سیاسی و تهدیدهای گوناگون، وجود داشت. جنگ تحمیلی که به وجود آمد، همه‌ی دشمنی‌ها، در مسأله‌ی جنگ متمرکز شد.

*بعد از هشت سال جنگ تحمیلی، بالاخره دشمن اعتراف به عجز کرد و نیروهای مسلح جمهوری اسلامی و ملت ایران- به کوری چشم دشمنان- توانستند، سربلند و پیروز از این جنگ بیرون بیایند و نگذارند یک وجب از خاک کشور اسلامی و حرکت این ملت، به وسیله‌ی دشمن مورد غضب قرار بگیرد.

*بزرگ‌ترین افتخار ملت ایران در رابطه با جنگ، همین است که در طول هشت سال، همه‌ی قدرت‌ها پشت سر رژیم بعثی ایستادند، تا بتوانند جمهوری اسلامی را سرافکنده و شکست خورده کنند، ولی نتوانستند.

*تمام ملت ایران به برکت اسلام توانستند در طول جنگ تحمیلی، در همه‌ی شهرها و استانها شگفتی بیافرینند.

*این ملت، ملتی است که با وحدت کلمه توانست این انقلاب را به وجود بیاورد، با وحدت کلمه توانست مصیبت بزرگی مثل جنگ تحمیلی را از سر بگذراند.

*در طول دوران هشت سال جنگ تحمیلی، کسانی که در جزییات ماجراها قرار داشتند، بهتر می‌دانند، هر جا که روح وظیفه حاکم بود و منیت‌ها در دست‌اندرکاران امر، کم بود، پیش رفتیم.

*در دوران انقلاب و جنگ تحمیلی، نماز، ما را در حرکتمان مصمم‌تر و نیرومندتر می‌کرد، و امروز که خطر غفلت و عیش‌بارگی و آرزوهای حقیر و تنگ‌نظرانه و عادتها و روزمرگی‌ها ما را تهدید می‌کند، نماز به ما مصونیت می‌بخشد.

*جوانان ما همان شور و هیجان، همان ایمان و همان آمادگی‌ای که چشم دنیا را در دوران جنگ تحمیلی خیره کرد، امروز هم دارند.

*در دوران جنگ تحمیلی، هشت سال مردم در مقابل متجاوز ایستادند و با جان و جوان و همه وجود خود از این نظام مقدس دفاع کردند.

*کسانی که در دوران دفاع مقدس، سر از پا نشناخته در صفوف دفاع مقدس شرکت می‌کردند، منتظران حقیقی بودند.

*ملت ایران در مقاطع دفاع مقدس، محاصره‌ی اقتصادی و فشار سیاسی و تبلیغاتی، به طور جامع توانست وضعیتی را برای خود به وجود آورد که دشمنانش هم اقرار و اعتراف کنند که ملتی است بزرگ و قدرتمند و پر استعداد و شایسته‌ی عزت و سربلندی.

*در دوران جنگ و دفاع مقدس برای آن مجموعه‌هایی که مشغول طراحی جنگ بودند، شب و روز، تعطیل و غیر تعطیل، اولِ هفته و آخرِ هفته معنا نداشت.

*پایه‌ی پیشرفت‌های علمی کشور- که امروز شما برخی از نمونه های آن را می شنوید- در دوران دفاع مقدس گذاشته شد.

*وقتی جنگ تحمیلی عراق علیه ایران شروع شد و صدام در روز اول به همین تهران هجوم هوایی کرد، آمریکایی‌ها از ساعت اول، حتی چشم غره‌ای به او نرفتند و کمک خودشان را به او روز به روز بیشتر کردند.

*جنگ تحمیلی هشت ساله‌ی ما، داستان عبرت‌آموز عجیبی است.

*من نمی‌دانم چرا بعضی‌ها در ارائه‌ی مسائل افتخارآمیز دوران جنگ تحمیلی کوتاهی می‌کنند.

*مهمترین نقطه‌ی کیفرخواست صدام‌حسین، به راه انداختن جنگ تحمیلی هشت ساله‌ی عراق علیه ایران است.

*ملت ما همچنان که در دوران دفاع مقدس، قابلیت نظامی خود را نشان داد، در سال گذشته و دوران‌های بعد از جنگ هم قابلیت و ظرفیت و وزن اجتماعی و سیاسی خود را اثبات کرد.

*دفاع مقدس با این سرمایه‌های معنوی به نتیجه رسید.

*اگر این ملت در دفاع مقدس پیروز نمی‌شد، ایران تا قرنها ممکن بود روی خوشبختی را نبیند.

*مواظب باشید از مسأله‌ی دفاع مقدس که در این کشور اتفاق افتاد، غافل نشوید.

منبع: کتاب ترنم نور(گزیده‌ی سخنان حضرت امام خمینی(ره) و حضرت آیت الله خامنه‌ای(مد ظله العالی))

/ 5 نظر / 225 بازدید
Doctor114

سلام : با مطلب زیبا وقابل تامل " دارا و سارا " به روزیم ! http://motaharoon.persianblog.ir/post/112 منتظر قدوم مبارکتان هستیم.

mojtabah

سلام، آقای احمدی‌نژاد یک طوری رفتار می‌کند که انگار انتخابات را خودش تنها برد . آقای احمدی‌نژاد باید بدانند به جای فوتبال بازی باید به حضور جلسهٔ هیأت دولت در قم می‌رفتند. آقای احمدی‌نژاد باید بداند که ما بسیجیها تنها گروهی بودیم و هستیم که تنبیه فتنگران را شخصا به دست گرفتیم حتی اگر عکسهای ما را با اسلحه همه جا پخش کردند. ما قوای امام زمانیم نه قوای آقای احمدی‌نژاد ما حکم خدا را اجرا می‌کنیم حالا هر کس رئیس جمهور باشه. درود بر ولایت فقیه. شرم بر افتخار و اعتبار طلبان.

یاسر حمزه لوی

پیشکسوتان دفاع مقدس و گروه سایت های پرشین بلاگ به منظور بزرگداشت میراث فرهنگی و ارزشمند هشت سال دفاع مقدس و معرفی دستاوردهای آن در فضای مجازی، مسابقه "میراث دفاع مقدس در فضای مجازی" را همزمان با سالگرد تجاوز بیگانه و دفاع قهرمانانه ملت ایران، برگزار می کنند. بخش های مسابقه : علاقمندان به همراهی در این حرکت فرهنگی و ملی می توانند از اول مهرماه 1390 به مدت یکماه آثار خود را در دو بخش اصلی مسابقه شرکت دهند: الف. یادداشت های وبلاگی دفاع مقدس با موضوعات آزاد اعم از: تاریخی، تحلیلی، دلنوشته، طنز، قطعه ادبی و غیره ب . کاریکاتور، عکس، نقاشی، انیمیش، کلیپ ، فلش، فیلم کوتاه و غیره شرکت کنندگان پرشین بلاگ: در صورتی که در پرشین بلاگ وبلاگ دارید، کافیست هنگام نوشتن مطلبی که میخواهید برای این مسابقه اختصاص دهید، گزینه ی " ارسال به جشنواره پیشکسوتان دفاع مقدس " را که در زیر ادیتور قابل مشاهده است تیک بزنید. همچنین در صورتی که وبلاگی تخصصی در حوزه ی دفاع مقدس دارید، آدرس آنرا همراه با مشخصات فردی خودتان به ایمیل defa@persianblog.ir ارسال کنید. لطفا یک شماره تلفن نیز همراه با آثار خود برای ما

بیتا

سلام ممنون خیلی به دردم خورد.