سوگنامه یاس

 خانه ای محقر انسانهایی تربیت کرد که نورشان از بسیط خاک تا آنسوی افلاک و از عالم ملک تا آنسوی ملکوت اعلی می‌درخشد.(امام خمینی رحمه الله علیه)

 

مقدمه

فاطمه(علیهاالسلام) بانویی که تاجش نمایی از احمد و گردنبندش جلوه علی(علیه‌السلام) و دو گوشواره‌اش نشانگر حسنین(علیهماالسلام) است بانویی که با مظلومیت چشم به این دنیای زمینی گشود وبا مظلومیت از این دنیا چشم بست.

حضرت زهرا(علیهاالسلام) نخستین فردیست که زیر لوای ولایت و امامت حضرت علی(علیه‌السلام) در ایفای وظیفه خود نسبت به خدا و رسولش و اسلام و مسلمانان در قبال این انحراف عمیق به پاخاست و طی مراحل قیام شکوهمندش برای بشریت از (حریم ولایت و امامت) دفاع ودر حاکمیت مکتب تشیع جان خویش را نثار کرد.

سرمشـق تمام بانـوانی زهرا

 

کفوّ علی و سرّ نهانی زهرا

هر نکته که در وصف کمالت گویند

 

سوگند به حق که بِه ز آنی زهرا

 

ولادت فاطمه(سلام الله علیها)

رسول خدا(صلی الله علیه و اله): فاطمه حوریه‌ای است که در سیمای انسان آفریده شده است.(بحارالانوار، ج43، ص7)

پنج سال پس از رحلت رسول خدا(صلی الله علیه و اله) می گذشت رسول گرامی اسلام و همسرش خدیجه(علیهاالسلام) وقوع نقطه عطفی را در زندگی مشترکشان به انتظار نشسته‌اند دریافت یک عطیه گرانبها از سوی خداوندکریم این هدیه بقدری عزیز و ارزشمند است که پیامبرخدا(صلی‌الله علیه و اله) به فرمان خداوند چهل روز روزها را روزه و شبها را عبادت کند تا سر انجام جبرئیل بشارت می‌آورد و میکائیل با طبقی از غذای بهشتی سوی پیامبر می آید  و آن شب رسول خدا(صلی الله علیه و اله) با غذای بهشتی افطار می کند و جبرئیل پیام می آورد که شب به خانه برود نزد خدیجه(علیهاالسلام) امشب به اراده خداوند از صلب تو فرزندی پاک بیافرید و این چنین خدیجه باردار امانت الهی یعنی فاطمه زهرا(علیهاالسلام) می شود.

و خداوند به پیامبر خاطر نشان می کند که:

و ای محمد اگر تو نبودی افلاک را نمی آفریدم و اگر علی نبود تو را نمی آفریدم و اگر فاطمه نبود تو و علی را نمی‌آفریدم زمان تولد حضرت فاطمه نزدیک شد و زنان قریش از کمک خودداری کردند و بعد چهار زن به کمک خدیجه آمدند که زنان قریش لیاقت آنرا ندارند و این در شأن مریم دختر عمران، ساره همسر ابراهیم و آسیه همسر فرعون و کلثوم خواهر موسی است و آنها به کمک خدیجه شتافتند تا فاطمه با ولادت خود شرق و غرب عالم را غرق در نور گرداند.

 

نورانیت فاطمه(سلام الله علیها)

نورانیت نور است که با این نور مادی قابل مقایسه نیست نور فاطمه و همه ائمه با هم جمع می شود (نور علی نور) روایتی است که حضرت صادق(علیه‌السلام) درباره نورانیت فاطمه می فرماید روزی سه مرتبه نور آن مکرمه برای امیر المومنین(علیه‌السلام)  جلوه می‌کرد صبح نور سفیدی ظهر نور زرد و شام نور قرمز از صورت فاطمه ظاهر می شده.

 

آیات ولایت فاطمه(سلام الله علیها)

اگر ما چیزی در مورد عظمت زهرا(علیهاالسلام)می گوییم هرگز حق آن بانوی بزرگوار را ادا نکردیم ولی وقتی خداوند متعال در قرآن کریم از فاطمه(علیهاالسلام) سخن می گوید حق همان است که خداوند می گوید آیاتی در قران آمده است که در شأن حضرت زهرا(علیهاالسلام) است که به برخی از آنها اشاره می کنیم.

1-آیه: و اِذْ قالَتِ الْمَلائِکَــهُ یا مَرْیَمُ اِنَّ اللهَ اِصْطفاکِ وَ طَهَّرَکِ و اصْطَفاکِ عَلی نِساء العالمین.(آل عمران/42).

«فرشتگان گفتند ای مریم خدا ترا برگزیده و پاک کرده وبر زنان زمانه برتری داده است.

حدیث: از ابن ابی شیبه و ابن جریر از فاطمه(سلام الله علیها) روایت کرده اند که گفت رسول خدا به من فرمودند:تویی سیده زنان اهل عالم و بهشت، نه مریم بتول.

حدیث از ابن عباس روایت شده است رسول خدا(صلی الله علیه و اله) فرمودند: چهار زن سیده زنان زمان خودشان می باشند مریم دختر عمران، آسیه همسر فرعون، و خدیجه دختر خویلد و فاطمه دختر محمد(صلی الله علیه و اله) و بالاترین آنها از حیث دوران فاطمه است.

آیه: اِنَّ الذین یُؤذونَ اللهَ وَ رَسُولَهُ لَعَنَهُمُ اللهُ فی الدُّنیا وَ الاخِرةِ وَ اَعَدّ لَهُمْ عَذابَاً مُهیناً.(احزاب/57).

(آنان که خدا ورسولش را اذیت می کنند خداوند در دنیا و آخرت آنان را مورد لعنت قرار داده و بر ایشان عذابی خفت بار آماده ساخته است)

حدیث: رسول خدا(صلی الله علیه و اله) می فرماید هر کس فاطمه(سلام الله علیها) را بیازارد مرا آزرده است و هر کس مرا بیازارد خدا را آزرده است.

 

امتیازات فاطمه(سلام الله علیها)

حضرت فاطمه(علیهاالسلام) امتیازات و مناقب بسیاری دارد که ما در اینجا به چهل امتیاز حضرت زهرا(علیهاالسلام) به طور خلاصه از زبان علامه امینی اشاره می کنیم.

1-آفرینش زهرا(علیهاالسلام)پیش از خلقت موجودات زنده بوده است و ذکر خداوند می‌کرده. 2-آفرینش حضرت زهرا(علیهاالسلام)از نور عظمت خداوند بوده است. 3-خلقت تمام آنچه در آسمانها و زمین بوده به خاطر وجود آن حضرت بوده. 4-نامش را خداوند انتخاب کرده است.5-مشتق بوده نام آن حضرت از نام خداوند چنانچه در دعا می‌خوانیم«یا فاطر و بحق فاطمه». 6-تمام انبیاء به آن حضرت متوسل شده‌اند. 7-نام آن حضرت بر ساق عرش و درهای بهشت نوشته شده است. 8-نور وجود آن حضرت به صورت شبحی در راستای عرش الهی است. 9-شریک بودن آن حضرت در مقامات عالیه با پدر همسر و فرزندانش. 10-شریک بودن آن حضرت در مقام عصمت و طهارت با پدر همسر و فرزندانش. 11-از امانات الهی هستند. 12-آن حضرت یکی از ارکان عالم آفرینش هستند.13-شریک بودن در ورود به مسجد در هر زمان و در هر حال با پدر و همسر و فرزندانش. 14-حضرت فاطمه(علیهاالسلام) محدثه بودند و فرشتگان با او سخن می گفتند. 15-به شیعیان آن حضرت وعده رستگاری داده شده است. 16-سواره وارد محشر می شود. 17- طبق گفتار پیامبر(صلی الله علیه و اله) در روز قیامت، من چنگ به رحمت الهی و فاطمه چنگ بر دامن من و علی به فاطمه متمسک و یازده فرزندش به علی(علیه‌السلام) متمسک‌اند. 18-آن حضرت در شکم مادر با مادر سخن گفته است. 19-پس از ولادت شهادتین و امامت را بر زبان جاری ساخت. 20-حضرت فاطمه(علیهاالسلام) دارای علوم الهی بود.21 –پاک و پاکیزه به دنیا آمد.22-رشد و نمو آن حضرت در هر روز به اندازه یک ماه بود.23-هنگام ولادتش نور وجودش خانه های شهر مکه را روشن ساخت. 24-هنگام میلادش فرشتگان ولادتش را به یکدیگر بشارت می دادند. 25-محبت و دوستی آن حضرت به مومنین واجب است. 26-آن حضرت در درجه الوسیله که یکی از درجات بالای بهشت است جای دارد. 27-آن حضرت و خانواده معصومش در قبه‌ای از نور که در زیر عرش الهی است قرار خواهد گرفت. 28-حضرت زهرا(علیهاالسلام) پیش از اهل بهشت با خانواده‌اش وارد بهشت می‌شوند. 29-پیامبران با توسل بر حضرت زهرا(علیهاالسلام) حاجات خود را طلبیدند. 30-یکی از افرادی است که آیه مباهله در شأنش نازل شد. 31-احکامی که در مورد محبت و عداوت- جنگ و صلح چنان که بر خانواده‌اش جاری است بر آن حضرت هم جاری شده. 32-همتایی علی و فاطمه(علیهاالسلام) در همه صفات و معنویات. 33-دشمن فاطمه کافر است. 34-از آدم تا خاتم همگی در مواقع گرفتاری به حضرت زهرا(علیهاالسلام)

/ 0 نظر / 21 بازدید