کتابخانه مهدیه نقنه

مسجد صاحب الزمان(عج) نقنه

دفاع مقدس(گزیده‌ی سخنان مقام معظم رهبری(مد ظله العالی))
نویسنده : - ساعت ۱٠:۱۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٦/٢٤
 

*ملت رشید ایران به دفع تجاوز برخاست و با دفاع مقدس از کیان اسلام و میهن اسلامی، سیلی محکمی بر دشمن نواخت.

*ملت رشید ایران آن چنان حماسه‌ی استقامت و رشادت مظلومانه و


سرسختانه‌ای سرود که در تاریخ، به مثابه درس بزرگی باقی خواهد ماند.

*در سالگرد ایام بزرگداشت دفاع مقدس، هیچ چیز شایسته‌تر از آن نیست که یاد و نام گرامی شهیدان و فداکاران راه خدا را بزرگ بداریم.

*در دوران دفاع مقدس، همه‌ی ملت یکدیگر تشریک مساعی کردند.

*دشمن ملت ایران بداند، ملتی که هشت سال دفاع مقدس را با آن شجاعت و شهامت پیش برده است، این ملت، یک قدم از شعارهای اسلامی، عقب نخواهد نشست.

*جنگ تحمیلی هشت ساله، محاصره‌ی اقتصادی و انواع حملات بی شمار سیاسی و تبلیغاتی و اقتصادی علیه جمهوری اسلامی، در حقیقت با انگیزه‌ی فشار بر اسلام و دشمنی با آن انجام گرفت.

*در جنگ تحمیلی، پیروزی و موفقیت ملت ما، به برکت اتحاد و یکپارچگی و اتکای به خدا و عدم اتکای به دیگران و آمادگی برای فداکاری، پیش آمد.

*از همه‌ی نگارندگان حوادث جنگ و همه‌ی کسانی که توان انجام وظیفه در این مهم را دارند، درخواست می‌کنم از ثبت و ضبط جزییات این دوران، غفلت نکنند.

*ملت ما، ملتی بسیار نیرومند و دارای قدرت تمام نشدنی برای دفاع از خود است.

*دفاع از اسلام، به دفاع از میهن اسلامی ختم نمی‌شود. ما در همه‌ی مرزهای اسلام با کفر، آماده‌ی دفاع و مجاهدتیم.

*ما جنگ‌طلب نیستیم، ما در فکر دفاعیم. ما زنده و هوشیاریم.

*ما از سرمایه‌ی عظیم و ارزنده‌ای که پیش ماست- یعنی انقلاب و اسلام و نظاممان- غفلت نخواهیم ورزید و از آن دفاع خواهیم کرد.

*این ملت، سرباز اسلام است.

*هشت سال جنگ، بایستی تاریخ ما را تغذیه کند.

*ما باید از آن چه که در این هشت سال جنگ اتفاق افتاده، آن روحیه‌ی مقاومت، آن روحیه‌ی فداکاری همراه با اخلاص- همانی که حقیقتاً در عرصه‌های جنگ ما وجود داشت- استفاده کنیم.

*این جنگ هشت ساله و این دفاع مقدس، از بزرگ‌ترین افتخارات ملت ایران بود.

* ایام بزرگداشت دفاع مقدس، نمودار مجموعه‌ای از برجسته‌ترین افتخارات ملت ایران در دفاع از مرزهای میهن اسلامی و جان فشانی دلاورانه در پای پرچم برافراشته‌ی اسلام و قرآن است.

*در دوران دفاع مقدس، همه‌ی ملت با یکدیگر تشریک مساعی کردند و پیشاپیش نیروهای مسلح- ارتش و سپاه و اقیانوس پهناور بسیج مردم- در میدانهای گوناگون آن چنان عظمتی آفریدند که چشم دنیا را به خود متوجه کردند.

*در دوران دفاع مقدس، بسیجیان ما از سرتاسر کشور، از کار و زندگی و استراحت و آغوش خانواده و زن و بچه و همسر و فرزند و عزیزانشان، چشم می‌پوشیدند و به سمت بیابانهای گرم خوزستان و یا قله‌های یخ زده و پر برف غرب و شمال غرب کشور می‌رفتند و تابستان و زمستان را در آن جا می‌گذراندند.

*هشت سال دفاع مقدس ما از نماز جمعه‌ها نیرو گرفت و در نماز جمعه‌ها تبیین شد.

*شهیدان انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی، از جمله‌ی عزیزترین شهدای طول تاریخ‌اند. چرا؟ چون در این زمان، اسلام از همیشه غریب‌تر شد.

*این جنگ تحمیلی را که هشت سال رژیم عراق و صدام حسین خبیث با ملت ما جنگید، در حقیقت، انگشت دشمنان به راه انداخت، برای این که همه را مشغول خودشان بکنند.

*این جنگ تحمیلی، نه فقط برای همان چند سال یک امتحان بود، بلکه برای بعد از دوران خاتمه‌ی جنگ هم یک محک و یک امتحان و یک عبرت است.

*اگر هر ملتی بتواند در هنگام تهاجم دشمنان و خطری که بیگانگان برای او به وجود می‌آوردند، از خودش دفاع کند و دشمن را سرکوب نماید و به عقب براند و بعد از جنگ، ویرانی‌های جنگ را اصلاح کند و اوضاع را به حال اول در بیاورد و عزت و آبروی آن ملت را حفظ بکند و یادگارهای جنگ- یعنی همین رزمندگان و جانبازان و خانواده‌های شهدا- را گرامی بدارد، این ملت، ذلیل‌شدنی نیست، این ملت عزیز خواهد ماند.

*این ملت بزرگ ثابت کرد که می‌تواند از خودش دفاع کند.

*تلاش عمومی و فداکارانه‌ی فرزندان عزیز این میهن اسلامی در روزها و سال‌های سخت جنگ تحمیلی، زمینه‌ساز این الطاف بی‌کرانه‌ی الهی بود.

*مجاهدت‌های ملت بزرگ ایران در اصل انقلاب، در جنگ تحمیلی، در آزمایش‌های گوناگون، یک حرکت استثنایی و به یادماندنی بود.

*از پاداشهای الهی این بود که در این چند سال، بسیاری از کسانی که در دوران هشت سال جنگ تحمیلی، علیه ملت ایران هم دست شده بودند، مجازات شدند.

*در هشت سال جنگ تحمیلی، دشمن، علناً با ما صف‌آرایی داشت. ظاهر قضیه، عراق بود. اما پشت سر عراق، آمریکا بود.

*چه کسی می‌تواند بگوید که عراق وقتی هشت سال با ما می‌جنگید، آمریکا و ناتو پشت سرش نبود.

*پیروزی در جنگ تحمیلی و ناکام کردن دشمن، به خاطر توکل به خدا و تقوا و پرهیزگاری بود.

*این ملت، با هشت سال مقاومت جوانمردانه‌ی خود در جنگ تحمیلی، این مسأله را به همه‌ی دنیا ثابت کرده است که این ملت، ملتی نیست که با زور و تهدید بشود او را به یک راهی کشاند.

*قبل از آن که جنگ تحمیلی شروع بشود، انواع و اقسام دشمنی‌های اقتصادی و سیاسی و تهدیدهای گوناگون، وجود داشت. جنگ تحمیلی که به وجود آمد، همه‌ی دشمنی‌ها، در مسأله‌ی جنگ متمرکز شد.

*بعد از هشت سال جنگ تحمیلی، بالاخره دشمن اعتراف به عجز کرد و نیروهای مسلح جمهوری اسلامی و ملت ایران- به کوری چشم دشمنان- توانستند، سربلند و پیروز از این جنگ بیرون بیایند و نگذارند یک وجب از خاک کشور اسلامی و حرکت این ملت، به وسیله‌ی دشمن مورد غضب قرار بگیرد.

*بزرگ‌ترین افتخار ملت ایران در رابطه با جنگ، همین است که در طول هشت سال، همه‌ی قدرت‌ها پشت سر رژیم بعثی ایستادند، تا بتوانند جمهوری اسلامی را سرافکنده و شکست خورده کنند، ولی نتوانستند.

*تمام ملت ایران به برکت اسلام توانستند در طول جنگ تحمیلی، در همه‌ی شهرها و استانها شگفتی بیافرینند.

*این ملت، ملتی است که با وحدت کلمه توانست این انقلاب را به وجود بیاورد، با وحدت کلمه توانست مصیبت بزرگی مثل جنگ تحمیلی را از سر بگذراند.

*در طول دوران هشت سال جنگ تحمیلی، کسانی که در جزییات ماجراها قرار داشتند، بهتر می‌دانند، هر جا که روح وظیفه حاکم بود و منیت‌ها در دست‌اندرکاران امر، کم بود، پیش رفتیم.

*در دوران انقلاب و جنگ تحمیلی، نماز، ما را در حرکتمان مصمم‌تر و نیرومندتر می‌کرد، و امروز که خطر غفلت و عیش‌بارگی و آرزوهای حقیر و تنگ‌نظرانه و عادتها و روزمرگی‌ها ما را تهدید می‌کند، نماز به ما مصونیت می‌بخشد.

*جوانان ما همان شور و هیجان، همان ایمان و همان آمادگی‌ای که چشم دنیا را در دوران جنگ تحمیلی خیره کرد، امروز هم دارند.

*در دوران جنگ تحمیلی، هشت سال مردم در مقابل متجاوز ایستادند و با جان و جوان و همه وجود خود از این نظام مقدس دفاع کردند.

*کسانی که در دوران دفاع مقدس، سر از پا نشناخته در صفوف دفاع مقدس شرکت می‌کردند، منتظران حقیقی بودند.

*ملت ایران در مقاطع دفاع مقدس، محاصره‌ی اقتصادی و فشار سیاسی و تبلیغاتی، به طور جامع توانست وضعیتی را برای خود به وجود آورد که دشمنانش هم اقرار و اعتراف کنند که ملتی است بزرگ و قدرتمند و پر استعداد و شایسته‌ی عزت و سربلندی.

*در دوران جنگ و دفاع مقدس برای آن مجموعه‌هایی که مشغول طراحی جنگ بودند، شب و روز، تعطیل و غیر تعطیل، اولِ هفته و آخرِ هفته معنا نداشت.

*پایه‌ی پیشرفت‌های علمی کشور- که امروز شما برخی از نمونه های آن را می شنوید- در دوران دفاع مقدس گذاشته شد.

*وقتی جنگ تحمیلی عراق علیه ایران شروع شد و صدام در روز اول به همین تهران هجوم هوایی کرد، آمریکایی‌ها از ساعت اول، حتی چشم غره‌ای به او نرفتند و کمک خودشان را به او روز به روز بیشتر کردند.

*جنگ تحمیلی هشت ساله‌ی ما، داستان عبرت‌آموز عجیبی است.

*من نمی‌دانم چرا بعضی‌ها در ارائه‌ی مسائل افتخارآمیز دوران جنگ تحمیلی کوتاهی می‌کنند.

*مهمترین نقطه‌ی کیفرخواست صدام‌حسین، به راه انداختن جنگ تحمیلی هشت ساله‌ی عراق علیه ایران است.

*ملت ما همچنان که در دوران دفاع مقدس، قابلیت نظامی خود را نشان داد، در سال گذشته و دوران‌های بعد از جنگ هم قابلیت و ظرفیت و وزن اجتماعی و سیاسی خود را اثبات کرد.

*دفاع مقدس با این سرمایه‌های معنوی به نتیجه رسید.

*اگر این ملت در دفاع مقدس پیروز نمی‌شد، ایران تا قرنها ممکن بود روی خوشبختی را نبیند.

*مواظب باشید از مسأله‌ی دفاع مقدس که در این کشور اتفاق افتاد، غافل نشوید.

منبع: کتاب ترنم نور(گزیده‌ی سخنان حضرت امام خمینی(ره) و حضرت آیت الله خامنه‌ای(مد ظله العالی))


 
comment نظرات ()